niedziela, 29 grudnia 2013

Makowiec zawijany

Makowiec zawijany



Niestety już po świętach, ale makowca można jeść cały rok. Ten jest wyśmienity,z pyszną domową masą.  Ja uwielbiam takiego zwijanego makowca! Pamiętam jak pomagałam babci w przygotowaniach takiego makowca, ale wtedy była jeszcze ręczna maszynka do mielenia maku i to wszystko miało cudowny urok świąt. Ten nie jest z przepisu babci, ona wszystko piekła z głowy.
Przepis pochodzi z książki Doroty Świątkowskiej "Moje wypieki i desery"

Składniki na  strucle o dł. ok 35 cm
Ciasto:
3 szkl. mąki pszennej i 3 łyżki do podsypania
21 g suchych drożdży lub 42 g świeżych
180 ml letniego mleka
6 żółtek
150 g stopionego i schłodzonego masła
6 łyżek cukru
1/2 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżki spirytusu lub rumu
ziarenka z 1 laski wanilii
Nadzienie:
500 g suchego maku
170 g jasnego brązowego cukru
100 g rodzynek
50 g posiekanych orzechów włoskich
3 łyżki miodu
2 łyżeczki ekstrakty z migdałów lub aromatu migdałowego
1 łyżka masła o temp. pokojowej
6 białek
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej

Przygotowujemy rozczyn; W niedużym garnuszku rozkruszyć drożdże i zasypać je 2 łyżkami cukru. Zalać 1/4 szklanki letniego mleka.Wymieszać,aż drożdże się rozpuszczą. Dodać 3 łyżki mąki i ponownie wymieszać aby nie było grudek. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok.20 minut. Składniki rozczynu odejmujemy z przepisu na wybrane ciasto drożdżowe.

Przesianą mąkę wymieszać z rozczynem. Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, na koniec dodać rozpuszczony tłuszcz. Uformować kulęi przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. 

Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody, odstawić do wystygnięcia, dwukrotnie zemleć.Dodać pozostałe składniki, wymieszać. Na końcu połączyć z ubitymi na sztywno białkami.
Wyrośnięte ciasto podzielić na  części, rozwałkować na prostokątne placki, nałożyć masę makową pozostawiając suche brzegi ciasta ok. 2 cm. Zwinąć jak roladę, a końce podłożyć pod spód. Każdy z makowców przenieść na posmarowany olejem papier do pieczenia, zawinąć w niego, pozostawiając ok.1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem. Piec bez termoobiegu w piekarniku nagrzanym do temperatury 180-190 stopni, przez ok 30-40 minut, do wyraźnego zbrązowienia ciasta. Jeszcze ciepłe ciasto polukrować. 

Ja lukier przygotowuję z cukru pudru z dodatkiem gorącego mleka.Posypać makiem.  Smacznego!



Schab w cieście francuskim

Schab w cieście francuskim



 Pyszny schab w cieście francuskim z ziołowym nadzieniem. Polecam dla odmiany tradycyjnej pieczeni.

Składniki:
1 kg schabu
opakowanie ciasta francuskiego
3 łyżki oleju
2 cebule
3 ząbki czosnku
duży pęczek zielonej pietruszki
łyżka ziół prowansalskich
jajko
sól
pieprz

Mięso umyć,osuszyć, oprószyć solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać olej, obsmażyć schab z obu stron na gorącym tłuszczu. Cebulę i czosnek obrać i drobniutko posiekać. Umytą natkę drobno posiekać. Wymieszać z czosnkiem, cebulą i ziołami prowansalskimi, wbić białko.Dokładnie wymieszać i rozłożyć na schabie. Ciasto rozwinąć i przenieść schab na rozwinięty kawałek ciasta. Mięso zawinąć dokładnie ciastem. Wierzch posmarować żółtkiem.  Schab piec w temp. 200 stopni  ok. godziny.   Można podawać na ciepło i zimno.  Smacznego!

                                                               




niedziela, 1 grudnia 2013

Piernik śliwkowiec

Piernik śliwkowiec


Czas rozpocząć wypieki, które przypominają nam, że Święta coraz bliżej. A  to propozycja na piernik z powidłem śliwkowym i śliwkami w środku. Można użyć słodszych śliwek kalifornijskich, bądź  tych bardziej aromatycznych wędzonych węgierek. Ja pomieszałam dwa rodzaje. Tylko nie zapomnijcie tak jak ja,oprószyć ich mąką! Moje przez to wpadły na dno ciasta!

Składniki:
3 jajka
1/2 szklanki oleju
2 szklanki mąki
łyżeczka cynamonu
łyżeczka sody oczyszczonej
łyżeczka kakao
2 łyżki przyprawy do piernika
szklanka mleka
150 g powideł śliwkowych
20 dag pokrojonych suszonych  śliwek

Jajka ubij z cukrem na puszystą masę.Wlej powoli olej dalej ubijaj. Dodaj mąkę przesianą z cynamonem, przyprawą do piernika, sodą i kakao. Następnie wlej mleko. Wciąż ubijając, dodaj powidła. Wsyp śliwki i wymieszaj łyżką. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej ciasto. Piecz ok.60 min. w temp. 190 stopni (do suchego patyczka). Można polać stopioną czekoladą.



Drożdżowe bułeczki ze śliwkami

Drożdżowe bułeczki ze śliwkami



Mięciutkie drożdżowe ciasto wypełnione śliwkami, a w środku niespodzianka! marcepan. Można wykorzystać zapasy śliwek mrożonych albo z kompotu. Polecam!

Składniki:
500 g mąki pszennej
30 g świeżych drożdży
50 g cukru
250 ml letniego mleka
160 g masła
1 jajko
szczypta soli
2 op. cukru waniliowego
600 g śliwek
100 g marcepanu
oprócz tego:
mąką do rozwałkowania ciasta
rozpuszczone masło  do smarowania
cukier puder do posypania

Przesiać do miski mąkę i wykonać pośrodku zagłębienie. Drożdże rozprowadzić z 1 łyżeczką cukru w niewielkiej ilości letniego mleka i wlać w zagłębienie. Zagarnąć do zagłębienia odrobinę mąki, delikatnie przemieszać i nakryć miskę ściereczką. Odstawić na 15 minut  w cieple miejsce, aż rozczyn wyrośnie.
Rozpuścić masło i przestudzić. Dodać do miski z rozczynem płynne masło,jajko,sól,resztę cukru, cukier waniliowy i pozostałe mleko. Składniki wyrobić na jednolite ciasto. Nakryć ściereczką i odstawić w cieple miejsce na 30 minut. W tym czasie przygotować śliwki: opłukać wydrylować i ewentualnie przekroić.
Jeśli macie mrożone rozmrozić.
Ciasto jeszcze raz krótko zagnieść i rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na grubość ok. 2 cm. Ciasto pokroić na kwadraty o boku ok. 8 cm. Na każdej porcji położyć po śliwce i w środek śliwki zamiast pestki po kawałeczku marcepana.Kolejno składać krawędzie ciasta tworząc kulki, po czym każdą opędzlować roztopionym masłem. Wysmarować roztopionym masłem formę o średnicy 26 cm. Przełożyć do formy bułeczki i odstawić na ok.15 minut do wyrośnięcia. Wstawić do nagrzanego piekarnika do temp. 170 stopni i piec ok. 40 minut. Jeszcze gorące oprószyć cukrem pudrem.



środa, 20 listopada 2013

Surówka z kapusty pekińskiej

Surówka z kapusty pekińskiej


Szybka i zdrowa surówka z kapusty pekińskiej. To nie jest konkretnie przepis, ponieważ składniki zmieniają się w zależności od posiadanych składników. Nie podaję też konkretnie ile czego potrzeba, bo każdy musi sam dostosować, dla ilu osób przygotowujecie surówkę. Można przygotować sos na bazie oliwy, winegret albo majonezowo- śmietanowy. to pozostawiam do wyboru dla Was! A możę macie coś dla mnie do zaproponowania?

Składniki;
Kapusta pekińska
marchewka
rzodkiewka
kukurydza konserwowa
zielona cebulka
sól 
pieprz

Drobno szatkujemy kapustę, dodajemy startą na grubych oczkach marchewkę i rzodkiewkę. Drobno kroimy cebulkę. Dajemy odsączoną kukurydzę i przyprawiamy pieprzem i solą. Prawda ,że szybka ?


wtorek, 19 listopada 2013

Rogaliki waniliowe

Rogaliki waniliowe



 Rogaliki waniliowe z kruchego ciasta , będą idealne do popołudniowej herbatki. Ja wykorzystałam, foremkę do rogalików dzięki temu wszystkie są jednakowej wielkości.

Składniki na ok.64 szt
420 g mąki
110 g cukru
1 szczypta soli
1 jajko
miąższ z 1 laski wanilii
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
200 g masła

Do obtaczania rogalików;
150 g cukru pudru
1 op. cukru waniliowego

Mąkę przesiewamy, z proszkiem do pieczenia. Dodajemy masło,cukier,sól oraz miąższ z wanilii.
Wyrabiamy wszystko na jednolite, gładkie ciasto.Z wyrobionego ciasta uformować dwa wałki o dł.35 cm następnie umieścić je w chłodnym miejscu na ok. 30 minut. Nagrzać piekarnik do temp. 155 stopni z termoobiegiem lub 175 stopni.grzanie góra i dół.
Bierzemy po kawałeczku ciasta i wkładamy w wgłębienia foremek.Jeśli nie mamy foremek możemy ręcznie tworzyć małe rogaliki.Piec ok. 20 minut. Po upieczeniu wyjąć foremki i pozostawić na ok.5 min. Następnie ostrożnie pociągnąć aby się odkleiły. Cukier mieszamy z cukrem waniliowym i jeszcze ciepłe rogaliki obtaczamy w mieszance cukrów. Studzimy na kratce.



poniedziałek, 18 listopada 2013

Piernik staropolski świąteczny - przekładany

Piernik staropolski świąteczny - przekładany


A oto  przepis na cudowny piernik staropolski. Jeszcze jest szansa, że zdążycie zrobić przed świętami. Mój już dojrzewa! Można go przełożyć powidłami śliwkowymi masą marcepanową,orzechową.kajmakową wszystko według uznania.A więc zabierajcie się do pracy ! 
Przepis pochodzi z książki Macieja  Kuronia.

Składniki;
1 kg mąki
500 g miodu
250 g masła
3 jaja
125 ml mleka
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
gotowa przyprawa do pierników ok. 2 op lub
4 łyżki wymieszanych mielonych przypraw ( cynamon,goździki,kardamon,imbir, gałka muszkatołowa)
100 g orzechów włoskich
5 łyżek skórki pomarańczowej
pół łyżeczki soli

Powoli podgrzewamy miód,cukier i tłuszcz, doprowadzając mieszankę niemal do wrzenia. Studzimy i mieszamy drewnianą łyżką, dodając po kolei mąkę, jaja, mleko wraz z rozpuszczoną w nim sodą, sól, a na końcu przyprawę do pierników i bakalie (jeśli chcecie) nie jest to konieczne.Wyrabiamy ciasto i wkładamy do kamiennego garnka. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w chłodne miejsce na 4-5 tyg.  Ciasto pieczemy ok.4 dni przed podaniem.      
Przed pieczeniem dzielimy ciasto na 3 części i pieczemy na osobnej blasze w temp.180 stopni ok. 15-20 minut. Po ostygnięciu przekładamy placki dowolną masą. Przykrywamy pergaminem i obciążamy deseczką.
Piernik możemy polukrować bądź polać rozpuszczoną czekoladą

Piernik po upieczeniu jest bardzo twardy, nadaje się do jedzenia dopiero po kilku dniach. 



niedziela, 17 listopada 2013

Ciasteczka serduszka

Ciasteczka serduszka



Kruche serduszka , które wycinał mój synek Jaś.Naprawdę super  zabawa dla dzieciaków,a jaka satysfakcja, że sam to zrobił! Ozdobiliśmy je polewą czekoladową i  posypaliśmy  posiekanymi orzechami ale możecie ozdobić je dowolnie albo zostawić bez dekoracji. Polecam taką zabawę w  weekend, niestety jest trochę więcej sprzątania! 

 Składniki;
300 g mąki
200 g masła
100 g cukru pudru
3 żółtka
szczypta soli

100 g czekolady gorzkiej lub mlecznej
25 g masła
50 g siekanych orzechów

Do miski przesiej mąkę, dodaj schłodzone masło, wsyp cukier, sól, na końcu dodaj żółtka. Szybko zagnieć gładkie ciasto, uformuj w kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na 1 godz. Po wyjęciu rozwałkuj ciasto na stolnicy podsypanej mąką i wykrawaj foremką dowolne kształty. Ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia . Piecz ok. 10 min. w temp.200 stopni.
Czekoladę połam i rozpuść wraz z margaryną na parze. Odstaw na chwilę by lekko przestygła i zgęstniała. Ostudzone ciasteczka maczaj w czekoladzie i posyp orzechami. Odkładaj na kratkę by polewa zastygła.







wtorek, 12 listopada 2013

Rogale Świętomarcińskie

Rogale Świętomarcińskie



Tradycyjne rogale Świętomarcińskie, to słodkie rogale jadane 11 listopada przez każdego poznaniaka. I choć nie mam nic wspólnego z tym rejonem Polski, chciałam ich spróbować.A oto ich odsłona.
Najbardziej pracochłonne jest wykonanie ciasta ,nadzienie z białego maku można przygotować dzień wcześniej. Przepis na bazie receptury Piotra Koperskiego. Spróbujcie naprawdę warto!!!

Składniki:
Nadzienie:
500 g białego maku
85 g dowolnych orzechów
85 g rodzynek
85 g dowolnych bakalii
85 g masła
350 g cukru
330 g okruchów cukierniczych 
5 jajek 
aromat migdałowy
Ciasto:
400 ml mleka
20 g drożdży
1 kg  mąki
120 g cukru
2 jajka 
1 żółtko
4 g soli
120 g masła
320 g ciasta do wałkowania
Lukier
cukier puder
mleko
orzechy

Nadzienie
Mak zalewamy wrzątkiem, na godzinę. Odsączamy i mielimy wraz z bakaliami i orzechami. 
Masło topimy, dodajemy kolejno cukier,bakalie i ciągle mieszamy. Gdy masa przestygnie,dosypujemy okruszki ciastek. Mieszamy , wbijamy kolejno dodajemy jajka, pilnując by nadzienie nie stało się zbyt rzadkie. Powinno  mieć plastyczną konsystencje. Doprawić  olejkiem migdałowym

Aby przygotować ciasto półfrancuskie, najpierw musimy zrobić  ciasto drożdżowe. Z letniego mleka, drożdży , kilku łyżek mąki i niewielkiej ilości cukru przygotowujemy rozczyn i odstawiamy do wyrośnięcia. Dodajemy resztę cukru, ubite jajka i żółtko,sól roztopione masło i partiami mąkę , aż ciasto będzie odstawało od ręki. Gotowe rozwałkowujemy na prostokąt, w wyobraźni dzielimy je w poprzek na 3 równe części. Dwie z nich smarujemy miękkim masłem, składamy suchą część do środka i przykrywamy częścią posmarowaną. Wałkujemy prostokąt i znów składamy w ten sposób ( lecz już bez masła). 
Wkładamy na półgodziny do lodówki: jeśli nie odpocznie zbyt długo to ciasto się nie uda i nie wytworzą się liski, a ciasto będzie się kruszyć. Po wyjęciu znów składamy i chowamy do lodówki. W sumie czynność wałkowania i składania bez masła wykonujemy  3 razy. Potem możemy już przystąpić do wycinania długich trójkątów na rogaliki.
Zwinięte rogale trzymamy przykryte ściereczką ok.20 minut. Przed pieczeniem smarujemy jajkiem rozmąconym z mlekiem. Pieczemy ok.25 minut w temp.200 stopni,  aż się zrumienią. Podgrzewamy mleko potrzebne do lukru i jeszcze ciepłe smarujemy lukrem i posypujemy orzechami. 
SMACZNEGO!!!



poniedziałek, 11 listopada 2013

Rolada schabowa ze śliwkami

Rolada schabowa ze śliwkami



Zamiast tradycyjnego schabu nadziewanego śliwkami jest rolada schabowa. Będzie znakomicie smakowała i na ciepło jak i na zimno.Piekłam w rękawie a więc mięso jest mięciutkie i soczyste. Najlepiej jak wykorzystacie nasze, polskie śliwki..Jeśli lubicie wędzone śliwki możecie do wytworzonego sosu, podczas pieczenia dodać ok.4 śliwek i zmiksować je z sosem,  a będzie miał wspaniały smak. Może wypróbujecie na zbliżające się święta!? Smacznego!

1 kg schabu
2 łyżki oleju
3 ząbki czosnku
sól
pieprz ziołowy
100 g suszonych wędzonych śliwek

Schab myjemy osuszamy. Mięso nadkrawamy wzdłuż tworząc szeroki prostokątny płat i rozbijamy go delikatnie. Rozgniatamy czosnek, mieszamy z pieprzem solą i olejem. Smarujemy mięso z obu stron,  na tym układamy śliwki i zwijamy. Obwiązujemy nicią albo spinamy wykałaczkami.Roladę opiekam z każdej strony na rozgrzanej patelni. Mięso wkładamy do rękawa podlewamy wodą a potem całość wkładamy do naczynia żaroodpornego. Pieczemy ok 60- 70 minut.
 

czwartek, 7 listopada 2013

Dyniowiec czekoladowy

Dyniowiec czekoladowy



Dyniowiec choć nie ma smaku dyni, bardziej brownie mocno czekoladowy. Choć nie jestem  zwolennikiem ciast czekoladowych, to jednak mnie zaskoczyło. Pyszne z cudownym aromatem pomarańczy, którym przechodzi cały dom podczas pieczenia. Moja siostra stwierdziła, że to jest Świąteczne ciasto poprostu przypomina, że Święta tuż, tuż. Polecam!

Składniki:
3 jajka
szczypta soli
120 g cukru
150 g gorzkiej czekolady
200 g oczyszczonej i grubo startej dyni
200 g zmielonych migdałów
łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki mąki kukurydzianej
łyżeczka cynamonu
skórka i sok z jednej pomarańczy

Czekoladę rozpuszczamy na parze i zostawiamy do przestudzenia..Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną     pianę. Żółtka utrzyj z cukrem na jasny kogel- mogel, następnie podaj pozostałe składniki w kolejności i dokładnie wymieszaj. Kiedy ciasto będzie jednolite, delikatnie wmieszaj do niego pianę z białek. Następnie przełóż ciasto do tortownicy o średnicy 22 cm. Wyrównaj wierzch łopatką. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz ok.45 minut do suchego patyczka. Pozostaw w formie 5-10 minut potem zdejmij obręcz i wystudź.



środa, 6 listopada 2013

Papryka biryani

Papryka biryani





Papryka faszerowana ryżem w stylu indyjskim. Lekko ostry smak, przełamują słodkie bakalie. Farszu można użyć do dowolnych warzyw. Paprykę można podać jako dodatek do mięsa albo podawać jako samodzielne danie na ciepło lub na zimno według uznania. Smacznego!

Składniki:
6 papryk
4 łyżeczki oliwy z oliwek
1 pokrojona cebula
2 posiekane ząbki czosnku
1 laska cynamonu
250 g ryżu basmati
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka kminu rzymskiego
1 łyżeczka mielonej kolendry
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
skórka o sok z cytryny
25 g orzechów włoskich
25 g daktyli
25 g rodzynek
posiekana zielona pietruszka
posiekana kolendra


Gotujemy ryż ok.10 min. Paprykę myjemy i usuwamy gniazda nasienne.
Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy cebulę z czosnkiem, dodajemy przyprawy i smażymy jeszcze ok. 2 minut.Dodajemy ugotowany ryż i smażymy na malutkim ogniu ok. 10 minut. Mieszamy cały czas uważając aby się nie przypalił. Dodajemy posiekane zioła,sok i skórkę z cytryny,orzechy .daktyle i rodzynki i mieszamy wszystko razem. Możemy doprawić do smaku jeszcze solą i pieprzem.
Nagrzewamy piekarnik do temp. 200 stopni.
Paprykę faszerujemy przygotowanym farszem i układamy w naczyniu żaroodpornym.Dolewamy do naczynia 100 ml wody i dodajemy ok. 4 łyżek oliwy. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy ok.30 minut. Następnie ściągamy folie i pieczemy jeszcze ok.10 minut, aż papryka będzie miękka.     Smacznego!







niedziela, 27 października 2013

Cynamonowe muffiny z czekoladą

Cynamonowe muffiny z czekoladą



 

Słynne małe babeczki nadają się na każdą okazje, a udają się nawet osobom początkującym.
Znakomite cynamonowe, przypominają nam o niedługim nadejściu zimy.Pyszne, wilgotne w środku i z niespodzianką czekoladową!

Składniki na 12 sztuk;
250 g mąki
2 łyżeczki cynamonu
2 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 jajko
130 g cukru 
80 ml oleju
250 g jogurtu naturalnego
75 ml zimnej kawy
12 kostek czekolady najlepiej gorzkiej


Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni. Papilotki ( o ile takich używacie) włożyć w zagłębienia formy na muffiny.
Mąkę zmieszać z cynamonem, proszkiem do pieczenia i sodą.
Jajko rozmącić, wymieszać z cukrem, olejem, jogurtem i kawą. Do płynnych składników dodać suche i pomieszać,  aż się połączą składniki. Do papilotek położyć połowę ciasta i po kostce czekolady.Przykryć pozostałym ciastem.
Muffiny piec ok.20-25 min.na środkowym poziomie piekarnika. Upieczone muffiny zostawić jeszcze przez 5 minut w formie. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.





sobota, 26 października 2013

Zupa z dyni i batatów z prażonymi pestkami dyni

Zupa z dyni i batatów z prażonymi pestkami dyni


Sezon dyniowy w pełni a więc i u mnie nie może jej zabraknąć. Znakomicie rozgrzewająca zupa , piękna i cała w jesiennych barwach. Chrupiące, prażone pestki dyni nadają cudownej chrupkości tej zupie. Pyszności !

Składniki:
1 dynia
1 batat
1 marchewka
1/2 pietruszki
1,5 l bulionu warzywnego lub drobiowego
sól
pieprz
imbir świeży lub mielony
2 łyżki śmietany 
pestki dyni

Dynię kroimy na ćwiartki, wydrążamy pestki, skrapiamy oliwą z oliwek i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni ok. 30 minut . Marchew, pietruszkę i batat obieramy i kroimy w  kostkę.
Warzywa wrzucamy do bulionu, dodajemy upieczoną i obraną ze skórki dynię i gotujemy, aż warzywa będą miękkie ok.20 minut. Następnie miksujemy wszystko i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Pestki dyni prażymy na suchej patelni, potrząsając nią od czasu do czasu, aby się nie przypaliły.             Zupę podajemy z łyżką śmietany posypaną prażonymi pestkami dyni.



Ciasto cytrynowo-makowe

Ciasto cytrynowo-makowe



Pyszne mięciutkie ciasto z cudownym aromatem cytryny. Szybkie w przygotowaniu i naprawdę  znika w mgnieniu oka. Polecam!

Przepis pochodzi z książki:" Tradycyjne ciasta" Wydawnictwo Olesiejuk

Składniki:
na ciasto:
3 jajka
170 g cukru
szczypta soli
150 g masła
160 g mąki
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
50 g mielonego maku
sok i skórka z 2 cytryn
ponadto:
200 g cukru pudru
sok i skórka z 1 cytryny
tłuszcz i mąka do formy

Nagrzać piekarnik do temperatury 180 stopni, małą foremkę długości. 20 cm  masłem i posypać mąką.

Jajka,cukier i szczyptę soli  ubić na puszystą masę. Masło rozpuścić. Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i razem z makiem dodać do masy, zmiksować. Dodać roztopione masło,  skórkę startą i sok z cytryn, zmiksować.

Ciasto wyłożyć do foremki i piec na środkowej części piekarnika ok. 40 min. pozostawić do ostygnięcia.

Cukier puder zmiksować na gładką masę z sokiem z cytryny . Wystudzone ciasto posmarować lukrem i posypać startą skórką cytrynową.  Smacznego!



piątek, 30 sierpnia 2013

Wykwintny tort malinowy

Wykwintny  tort malinowy



Pyszny biszkopt przełożony kremem malinowym. Niby nic niezwykłego ale pięknie się prezentuje po przekrojeniu, na pewno Wasi goście będą zaskoczeni. Polecam do wypróbowania póki są jeczcze słodkie malinki!


Składniki;
Ciasto biszkoptowe;
5 żółtek
5 białek
5 łyżek zimnej wody
125 g cukru
1 op. cukru waniliowego
szczypta soli
125 g mąki pszennej
75 g mąki ziemniaczanej
szczypta proszku do pieczenia 

Krem malinowy;
200 g malin
100 g cukru
1 op. cukru waniliowego
4 łyżeczki żelatyny
400 ml śmietany kremówki
200g mielonego twarogu lub serka mascarpone

Do dekoracji:
200 ml śmietany kremówki
płatki migdałowe
świeże maliny


Żółtka utrzeć na puszystą  masę 5 łyżkami zimnej wody,cukrem, cukrem waniliowymi solą. Połączyć oba rodzaje mąki z proszkiem do pieczenia i przesiać na masę. Białka ubić na bardzo sztywną pianę i dodać do masy. Składniki ostrożnie wymieszać trzepaczką do piany.
Równomiernie rozsmarować na blasze z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia i wstawic do nagrzanego piekarnika i piec w temp.200 stopni ok. 12 minut.

Oddzielić nożem krawędź ciasta od blachy. Ciasto pozostawić jeszcze 5 minut na blaszce, po czym przełożyć na posypany cukrem blat. Ostrożnie odkleić od ciasta papier ( w razie problemów z odklejeniem opędzlować papier wodą). Poczekać, aż ciasto ostygnie i pokroić je na pasy, każdy szerokości 5 cm.

Maliny przełożyć do rondla, dodać cukier i cukier waniliowy. Lekko podgrzać.Dodać żelatynę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody i dokładnie wymieszać. Odstawić do przestygnięcia.
Ubić schłodzoną śmietanę. Twaróg utrzeć z malinami na gładką masę. Kontynuując ucieranie, dodawać porcjami bitą śmietanę.Schłodzić w lodówce a gdy zacznie tężeć, krem równomiernie rozsmarować na paskach ciasta.Jeden z pasków zwinąć spiralnie na środku patery. Nawijać pozostałe paski tak, by koniec jednego stykał się z początkiem następnego tworząc ślimaka..Paski nawijać ciasno i przyciskać dłonią do już istniejących zwojów.
Śmietanę przeznaczoną do dekoracji ubić na sztywno i rozsmarować na torcie. Boki udekorować płatkami migdałowymi a górę świeżymi malinami. Schłodzić ok.3 godzin w lodówce. Smacznego!


poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Tort tęczowy

Tort tęczowy


Tort był robiony na 4 urodziny mojego synka Jasia. Jaś zachwycony ilością kolorów i bardzo ciekawy jak mi się udało zrobić taki kolorowy tort. Reszta rodziny również podziwiała tort. Wygląda naprawdę fantastycznie choć w smaku to nic nadzwyczajnego, po prostu biszkopt przełożony serkiem mascarpone z bitą śmietaną. Używałam barwników w proszku .Barwniki należy dozować wg. uznania jaki kolor chcecie uzyskać. Nie udało mi się zrobić zdjęcia tortu w całości więc jest tylko namiastka.
Przepis na biszkopty pochodzi od Dorotus.

Składniki na 2 blaty biszkoptowe:
3 duże jajka
150 g drobnego cukru
75 g mąki pszennej
30 g mąki ziemniaczanej
barwniki ( czerwony, pomarańczowy,żółty, zielony,niebieski,bordowy,fioletowy)

Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę.Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier,dalej ubijając.Dodawać  po kolei żółtka dalej ubijając. Mąki wymieszać i przesiać do ciasta wymieszać na bardzo wolnych obrotach.Tortownicę o średnicy 21-22 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
Ciasto podzielić na 2 częśći i dowolnie  dozować ilość barwników aż uzyskacie odpowiedni kolor.
Piec w temp.160-170 stopni ok. 20 minut.



Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości ok. 60 cm opuścić je na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia.

Masa:
750 g serka mascarpone
500 g śmietany kremówki
1/2 szklanki cukru
3 łyżeczki żelatyny

Śmietanę ubić na sztywno i pod koniec ubijania dodać cukier dalej ubijając, wmieszać serek mascarpone. Żelatynę rozpuścić w małej ilości wody i dodać do masy.

Dowolnie przekładać kolory blatów i smarować masą, udekorować wg uznania.




niedziela, 25 sierpnia 2013

Pasta z sardynek z serem

Pasta z sardynek z serem


Pasty rybne to nic nadzwyczajnego, a jednak wszyscy je lubimy. Ta jest niesamowicie szybka a i smaczna! 


Składniki:

puszka sardynek w sosie własnym ( mogą też być w oleju albo wędzone wg. uznania co kto lubi najbardziej)
250 g twarożku
sól 
pieprz

Sardynki przełożyć do miseczki ( odlać zgromadzoną wodę) rozgnieść bardzo dokładnie widelcem , dodać ser biały i rozgnieść. Wszystko wymieszać razem doprawić solą i pieprzem do smaku. Smacznego!

piątek, 9 sierpnia 2013

Shrek

Shrek



Zielony przekładaniec, mięciutki biszkopt z z dwoma warstwami kremu i galaretką na pewno spodoba się nie jednemu dziecku, a przy tym idealny na letnie upały. Bardzo ładnie się kroi, a więc będzie idealny na wszelkie imprezy rodzinne.

Składniki
Biszkopt;
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki pszennej
5 jajek
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa budyniowa;
3 szklanki soku (kiwi,banan.jabłko
3 opakowania budyniu śmietankowego
Pianka;
1 opakowanie galaretki agrestowej
500 ml śmietanki kremówki
2 opakowania bitej śmietany w proszku
Ponadto;
2 op. ciastek z galaretką w czekoladzie np.cytrynowych
2 op. galaretki agrestowej

Biszkopt:
Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodawać żółtka nadal ubijając. Stopniowo wsypać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Wymieszać delikatnie.
Ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach  25x40 cm.                                   Piec 25 minut w 180 stopniach.

Masa budyniowa;
W jednej szklance soku rozmieszać proszek budyniowy, a resztę zagotować i wmieszać rozprowadzony proszek, gotować ok. 1 minut aż budyń zgęstnieje.Mieszać caly czas aby nie powstały grudki. Wystudzić.

Pianka:
Galaretki rozpuścić w 1 i 1/2 szklanki gorącej wody.Wystudzić. 
Śmietanę ubić ze śmietanką w proszku i połączyć z wystudzoną galaretką.

Przygotować galaretki wg. przepisu na opakowaniu.
Na zimny biszkopt wyłożyć wystudzoną masę budyniową. Ułożyć ciastka. Tężejącą piankę równomiernie rozsmarować. Zalać tężejącą galaretką. Przechowywać w lodówce.    Smacznego!



wtorek, 6 sierpnia 2013

Ciasto ze śliwkami i bezą

Ciasto ze śliwkami i bezą



Sezon śliwkowy rozpoczynam szybkim i pysznym ciastem  z chrupiącą bezą. A więc do dzieła !


Składniki
Ciasto;
2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki cukru
5 żółtek
kostka margaryny
2-3 łyżki śmietany 18%
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 kg śliwek
Beza;
5 białek
1 szklanka cukru


Mąkę przesiać z proszkiem, dodać margarynę, żółtka, śmietanę,cukier i szybko zagnieść ciasto można w mikserze.
 Formę 25x40 wyłożyć papierem do pieczenia , ciastem wyłożyć formę i rozłożyć wypestkowane śliwki. Ubić pianę z 5 białek pod koniec ubijania stopniowo dodawać szklankę cukru. Ubijać ok.10-15 minut.
Pianę wyłożyć na śliwki i piec ok.1 godz. w temp.180 stopni.

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Ciasto z makiem i kruszonką

Ciasto z makiem i kruszonką





Nie jest to typowo letnie ciasto, ale cóż  trzeba wykorzystać pozostałą masę makową a poza tym ja lubię makowce bez względu na porę roku. Wilgotne ciasto, dużo masy makowej z bakaliami i pyszna chrupiąca kruszonka! Warto wypróbować!

Składniki
Ciasto;
3 jajka
szklanka cukru pudru
op.cukru waniliowego
szklanka maślanki
1/2 szklanki oleju
2 i 1/2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Wierzch;
puszka masy makowej ok.500g
2 białka
Kruszonka;
100 g margaryny
100 g mąki
100 g cukru

Składniki ciasta zmiksuj-najpierw jajka z cukrem pudrem i cukrem waniliowym, dodaj maślankę i olej a na końcu mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Zmiksowane ciasto wylej na dużą blachę 25x40 wyłożoną papierem do pieczenia. Podpiecz w piekarniku nagrzanym do temp.180 stopni ok.15 minut.
Ubij pianę z białek i wymieszaj z masą makową. Wyłóż na podpieczony spód. Szybko zagnieć kruszonkę i posyp ciasto. Piecz ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni. Smacznego!



niedziela, 14 lipca 2013

Tort makowy z truskawkami

Tort makowy z truskawkami




Sezon truskawkowy dobiega końca a więc jeszcze  możecie wykonać ten cudowny torcik. Ciasto makowe przełożone masą z  truskawek,serka mascarpone i  śmietany kremówki. Krążki ciasta pieczemy każdy w oddzielnej  formie o średnicy 21 cm. Bardzo lekki tort nie jest za słodki, może Wam towarzyszyć na specjalne okazje. Pychota!!!

Ciasto:
5 dużych jajek
175 g cukru
szczypta soli
200 g gotowej masy makowej
200 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
5 łyżek gorącej wody

Krem truskawkowy:
750 g truskawek
80 g cukru
500 g serka mascarpone
500 ml śmietanki kremówki
3 łyżeczki żelatyny (rozpuścić w gorącej wodzie)

Do sekoracji:
 wiórki z białej czekolady 
kilka truskawek


Jajka utrzeć z cukrem, solą i 5 łyżkami wody na puszysty krem. Dodać masę makową.Przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i dodać do masy, starannie wymieszać.
Przygotować tortownicę o średnicy 21cm , wyłożyć dno papierm do pieczenia. Można również na papierze narysować koła jeśli się zmieszczą to dwa i piec podwójnie.Ciasto podzielić na 5 porcji i upiec w ten sam sposób 5 blatów. Pieczemy w temp.190 stopni piekarnik elektryczny, piekarnik z termoobiegiem 170 stopni,gazowy stopień 2-3 ok 15 minut. Krążki ciasta przełożyć na kratkę i ostudzić.

Umyć truskawki, odszypułkować i osuszyć.250 g truskawek pokroić na kawałki .Pozostałe zmiksować  z serkiem mascarpone,cukrem i rozpuszczoną żelatyną. Wstawić do lodówki.Ubić kremówkę i gdy masa 
zacznie  tężeć wmieszać ją do masy wraz z pokrojonymi truskawkami.

Ułożyć jeden blat ciasta i posmarować 1/6 kremu Nałożyć kolejny krążek i znowu posmarować kremem.Kontynuować aż do wykorzystania wszystkich 5 krążków.Pozostałym kremem posmarować boki i wierzch tortu. Boki posypać wiórkami z czekolady i udekorować truskawkami. Smacznego!