Makowiec zawijany
Niestety już po świętach, ale makowca można jeść cały rok. Ten jest wyśmienity,z pyszną domową masą. Ja uwielbiam takiego zwijanego makowca! Pamiętam jak pomagałam babci w przygotowaniach takiego makowca, ale wtedy była jeszcze ręczna maszynka do mielenia maku i to wszystko miało cudowny urok świąt. Ten nie jest z przepisu babci, ona wszystko piekła z głowy.
Przepis pochodzi z książki Doroty Świątkowskiej "Moje wypieki i desery"
Składniki na strucle o dł. ok 35 cm
Ciasto:
3 szkl. mąki pszennej i 3 łyżki do podsypania
21 g suchych drożdży lub 42 g świeżych
180 ml letniego mleka
6 żółtek
150 g stopionego i schłodzonego masła
6 łyżek cukru
1/2 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżki spirytusu lub rumu
ziarenka z 1 laski wanilii
Nadzienie:
500 g suchego maku
170 g jasnego brązowego cukru
100 g rodzynek
50 g posiekanych orzechów włoskich
3 łyżki miodu
2 łyżeczki ekstrakty z migdałów lub aromatu migdałowego
1 łyżka masła o temp. pokojowej
6 białek
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
Przygotowujemy rozczyn; W niedużym garnuszku rozkruszyć drożdże i zasypać je 2 łyżkami cukru. Zalać 1/4 szklanki letniego mleka.Wymieszać,aż drożdże się rozpuszczą. Dodać 3 łyżki mąki i ponownie wymieszać aby nie było grudek. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok.20 minut. Składniki rozczynu odejmujemy z przepisu na wybrane ciasto drożdżowe.
Przesianą mąkę wymieszać z rozczynem. Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, na koniec dodać rozpuszczony tłuszcz. Uformować kulęi przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody, odstawić do wystygnięcia, dwukrotnie zemleć.Dodać pozostałe składniki, wymieszać. Na końcu połączyć z ubitymi na sztywno białkami.
Wyrośnięte ciasto podzielić na części, rozwałkować na prostokątne placki, nałożyć masę makową pozostawiając suche brzegi ciasta ok. 2 cm. Zwinąć jak roladę, a końce podłożyć pod spód. Każdy z makowców przenieść na posmarowany olejem papier do pieczenia, zawinąć w niego, pozostawiając ok.1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem. Piec bez termoobiegu w piekarniku nagrzanym do temperatury 180-190 stopni, przez ok 30-40 minut, do wyraźnego zbrązowienia ciasta. Jeszcze ciepłe ciasto polukrować.
Ja lukier przygotowuję z cukru pudru z dodatkiem gorącego mleka.Posypać makiem. Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz