niedziela, 29 grudnia 2013

Makowiec zawijany

Makowiec zawijany



Niestety już po świętach, ale makowca można jeść cały rok. Ten jest wyśmienity,z pyszną domową masą.  Ja uwielbiam takiego zwijanego makowca! Pamiętam jak pomagałam babci w przygotowaniach takiego makowca, ale wtedy była jeszcze ręczna maszynka do mielenia maku i to wszystko miało cudowny urok świąt. Ten nie jest z przepisu babci, ona wszystko piekła z głowy.
Przepis pochodzi z książki Doroty Świątkowskiej "Moje wypieki i desery"

Składniki na  strucle o dł. ok 35 cm
Ciasto:
3 szkl. mąki pszennej i 3 łyżki do podsypania
21 g suchych drożdży lub 42 g świeżych
180 ml letniego mleka
6 żółtek
150 g stopionego i schłodzonego masła
6 łyżek cukru
1/2 łyżeczki soli
1 i 1/2 łyżki spirytusu lub rumu
ziarenka z 1 laski wanilii
Nadzienie:
500 g suchego maku
170 g jasnego brązowego cukru
100 g rodzynek
50 g posiekanych orzechów włoskich
3 łyżki miodu
2 łyżeczki ekstrakty z migdałów lub aromatu migdałowego
1 łyżka masła o temp. pokojowej
6 białek
1 łyżeczka cynamonu
1/2 szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej

Przygotowujemy rozczyn; W niedużym garnuszku rozkruszyć drożdże i zasypać je 2 łyżkami cukru. Zalać 1/4 szklanki letniego mleka.Wymieszać,aż drożdże się rozpuszczą. Dodać 3 łyżki mąki i ponownie wymieszać aby nie było grudek. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok.20 minut. Składniki rozczynu odejmujemy z przepisu na wybrane ciasto drożdżowe.

Przesianą mąkę wymieszać z rozczynem. Dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto, na koniec dodać rozpuszczony tłuszcz. Uformować kulęi przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. 

Mak zaparzyć w 500 ml wrzącej wody, odstawić do wystygnięcia, dwukrotnie zemleć.Dodać pozostałe składniki, wymieszać. Na końcu połączyć z ubitymi na sztywno białkami.
Wyrośnięte ciasto podzielić na  części, rozwałkować na prostokątne placki, nałożyć masę makową pozostawiając suche brzegi ciasta ok. 2 cm. Zwinąć jak roladę, a końce podłożyć pod spód. Każdy z makowców przenieść na posmarowany olejem papier do pieczenia, zawinąć w niego, pozostawiając ok.1 cm luzu pomiędzy ciastem a papierem. Piec bez termoobiegu w piekarniku nagrzanym do temperatury 180-190 stopni, przez ok 30-40 minut, do wyraźnego zbrązowienia ciasta. Jeszcze ciepłe ciasto polukrować. 

Ja lukier przygotowuję z cukru pudru z dodatkiem gorącego mleka.Posypać makiem.  Smacznego!



Schab w cieście francuskim

Schab w cieście francuskim



 Pyszny schab w cieście francuskim z ziołowym nadzieniem. Polecam dla odmiany tradycyjnej pieczeni.

Składniki:
1 kg schabu
opakowanie ciasta francuskiego
3 łyżki oleju
2 cebule
3 ząbki czosnku
duży pęczek zielonej pietruszki
łyżka ziół prowansalskich
jajko
sól
pieprz

Mięso umyć,osuszyć, oprószyć solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać olej, obsmażyć schab z obu stron na gorącym tłuszczu. Cebulę i czosnek obrać i drobniutko posiekać. Umytą natkę drobno posiekać. Wymieszać z czosnkiem, cebulą i ziołami prowansalskimi, wbić białko.Dokładnie wymieszać i rozłożyć na schabie. Ciasto rozwinąć i przenieść schab na rozwinięty kawałek ciasta. Mięso zawinąć dokładnie ciastem. Wierzch posmarować żółtkiem.  Schab piec w temp. 200 stopni  ok. godziny.   Można podawać na ciepło i zimno.  Smacznego!

                                                               




niedziela, 1 grudnia 2013

Piernik śliwkowiec

Piernik śliwkowiec


Czas rozpocząć wypieki, które przypominają nam, że Święta coraz bliżej. A  to propozycja na piernik z powidłem śliwkowym i śliwkami w środku. Można użyć słodszych śliwek kalifornijskich, bądź  tych bardziej aromatycznych wędzonych węgierek. Ja pomieszałam dwa rodzaje. Tylko nie zapomnijcie tak jak ja,oprószyć ich mąką! Moje przez to wpadły na dno ciasta!

Składniki:
3 jajka
1/2 szklanki oleju
2 szklanki mąki
łyżeczka cynamonu
łyżeczka sody oczyszczonej
łyżeczka kakao
2 łyżki przyprawy do piernika
szklanka mleka
150 g powideł śliwkowych
20 dag pokrojonych suszonych  śliwek

Jajka ubij z cukrem na puszystą masę.Wlej powoli olej dalej ubijaj. Dodaj mąkę przesianą z cynamonem, przyprawą do piernika, sodą i kakao. Następnie wlej mleko. Wciąż ubijając, dodaj powidła. Wsyp śliwki i wymieszaj łyżką. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia, wlej ciasto. Piecz ok.60 min. w temp. 190 stopni (do suchego patyczka). Można polać stopioną czekoladą.



Drożdżowe bułeczki ze śliwkami

Drożdżowe bułeczki ze śliwkami



Mięciutkie drożdżowe ciasto wypełnione śliwkami, a w środku niespodzianka! marcepan. Można wykorzystać zapasy śliwek mrożonych albo z kompotu. Polecam!

Składniki:
500 g mąki pszennej
30 g świeżych drożdży
50 g cukru
250 ml letniego mleka
160 g masła
1 jajko
szczypta soli
2 op. cukru waniliowego
600 g śliwek
100 g marcepanu
oprócz tego:
mąką do rozwałkowania ciasta
rozpuszczone masło  do smarowania
cukier puder do posypania

Przesiać do miski mąkę i wykonać pośrodku zagłębienie. Drożdże rozprowadzić z 1 łyżeczką cukru w niewielkiej ilości letniego mleka i wlać w zagłębienie. Zagarnąć do zagłębienia odrobinę mąki, delikatnie przemieszać i nakryć miskę ściereczką. Odstawić na 15 minut  w cieple miejsce, aż rozczyn wyrośnie.
Rozpuścić masło i przestudzić. Dodać do miski z rozczynem płynne masło,jajko,sól,resztę cukru, cukier waniliowy i pozostałe mleko. Składniki wyrobić na jednolite ciasto. Nakryć ściereczką i odstawić w cieple miejsce na 30 minut. W tym czasie przygotować śliwki: opłukać wydrylować i ewentualnie przekroić.
Jeśli macie mrożone rozmrozić.
Ciasto jeszcze raz krótko zagnieść i rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy na grubość ok. 2 cm. Ciasto pokroić na kwadraty o boku ok. 8 cm. Na każdej porcji położyć po śliwce i w środek śliwki zamiast pestki po kawałeczku marcepana.Kolejno składać krawędzie ciasta tworząc kulki, po czym każdą opędzlować roztopionym masłem. Wysmarować roztopionym masłem formę o średnicy 26 cm. Przełożyć do formy bułeczki i odstawić na ok.15 minut do wyrośnięcia. Wstawić do nagrzanego piekarnika do temp. 170 stopni i piec ok. 40 minut. Jeszcze gorące oprószyć cukrem pudrem.